Великоновосілківська районна державна адміністрація
Донецька область, Великоновосілківський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Леонід Каденюк - перший космонавт Незалежної України

Дата: 14.08.2018 11:21
Кількість переглядів: 751

Цікаві факти з біографії єдиного українського космонавта.

1. Леонід Каденюк народився 1951 року в Чернівецькій області в родині сільських вчителів. Школу закінчив зі срібною медаллю. На четвірку написав випускний диктант з української мови.

2. Щоб вступити до льотного училища, приписав собі ще один рік. Туди приймали з 17 років, а хлопцеві після закінчення школи було 16. Під час проходження комісії у районному центрі зізнався комісару, що для вступу не вистачає одного року. Після хлопчачих вмовлянь той подзвонив у РАГС і попросив виписати нову метрику. «Може коли-небудь ми будемо зустрічати його на космодромі з квітами. Давайте допоможемо цій молодій людині», - сказав комісар у телефон.

3. 1976-го потрапив у загін космонавтів в групу космічної системи «Буран». Леонід Каденюк став одним з дев'яти щасливчиків. Їх обрали з кількох тисяч після 2-х місяців жорстких випробувань. Через рік закінчив Центр підготовки льотчиків-випробувачів. Отримав диплом і кваліфікацію «льотчик-випробувач». З 1979 року – «космонавт-випробувач».

4. Леонід Каденюк поки що єдиний українець, який побував у космосі за часів незалежності України.

5. З кінця 1970-х до 1990-х років проходив інженерну та льотну підготовку за програмою «Буран» як його командир, космонавт-випробувач та льотчик-випробувач. Проходив підготовку як командир транспортного корабля «Союз-ТМ». Мав підготовку з проведення наукових експериментів на борту космічних літальних апаратів у галузі біології, медицини, метрології, екології, астрономії тощо. Вивчав радянські та американські космічні кораблі. Літав більш ніж на 50 типах та модифікаціях літаків.

6. 1995-го Леоніда Каденюка відібрали в групу космонавтів Національного космічного агентства України. У цьому ж році він прийняв українське громадянство.

7. Полетів у космос 1997-го на кораблі «Колумбія». В польоті брав участь міжнародний екіпаж. Для цього українець пройшов підготовку до космічного польоту в NASA. На кораблі Каденюк виконував біологічні експерименти та вивчав вплив невагомості на рослини. Під час польоту Леоніда Каденюка у космосі побували тризуб, жовто-блакитний прапор та пролунав гімн незалежної України.

8. 2006 року Каденюк став членом комісії з питань космічної діяльності. Був радником прем’єр-міністра України з питань авіації і космонавтики. Каденюк - генерал-майор Збройних сил України.

9. Перший український космонавт має чимало нагород. Серед таких - ордени «Золота зірка», «За заслуги» ІІІ ст, «За мужність». Має звання почесного громадянина міста Чернівці.

10. Леонід Каденюк - автор п’яти наукових праць і художньо-публіцистичної книги «Місія – Космос».

Перший космонавт незалежної України помер під час традиційної ранкової пробіжки на 67 році життя.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора