Великоновосілківська районна державна адміністрація
Донецька область, Великоновосілківський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Що треба знати про добровільну форму участі в пенсійному страхуванні?

Дата: 15.08.2018 13:00
Кількість переглядів: 520

Добровільна участь у системі загально­обов’язкового державного пенсійного страхування – це реальна можливість забезпечити страховий стаж та створити умови для збільшення розміру майбутньої пенсії. Якщо особа у певні періоди не сплачувала страхові внески, то єдиною можливістю для включення цих періодів до страхового стажу є добровільна сплата таких внесків.

Якщо особі, не вистачає страхового стажу для призначення пенсії, вона має право уклас­ти договір про добровільну участь у системі загально­обо­в’яз­ко­вого дер­жав­ного со­ці­ального стра­хування. Дане питання врегульоване статтею 12 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загально­обо­в’яз­кове дер­жав­не пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) та статтею 10 За­ко­ну України від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон  № 2464) «Про збір та облік єдиного внеску на загально­обо­в’язкове дер­жавне соціальне страхування».
Відповідно до статті 12 Закону № 1058 на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування мають право:
– особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 Закону № 1058, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
– зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із Законом № 2464.

Такі особи повинні самостійно звернутись до територіальних органів Пенсійного фонду України та подати:

  • заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування за встановленою формою;
  • завірену копію ідентифікаційного номера;
  • завірену копію трудової книжки;
  • завірену копію документа, що посвідчує особу.

Після перевірки територіальним органом Пенсійного фонду України поданих документів, буде укладено договір добровільного страхування, терміном дії не менше одного року. Договір набуває чинності з дня його підписання.
Громадянин має можливість самостійно для себе визначати розмір страхового внеску. Але слід зазначити, що місячний розмір страхових внесків не може бути меншим за мінімальний страховий внесок. Розмір мінімального страхового внеску дорівнює сумі коштів, що визначається розрахунково, як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску встановленого законом на день отримання заробітної плати (доходу).
Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2 (приклад: наразі мінімальний страховий внесок визначається на рівні 22% від мінімальної заробітної плати, яка складає 3723 грн., тож розраховуємо 3723*22%*2=1638,12 грн. на місяць, на рік ця сума становить 19657,44 грн.
Сплачувати страхові внески потрібно не рідше одного разу у квартал, в терміни, визначені договором.

Законом № 2464 передбачена добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування фізичних осіб-підприємців, самозайнятих осіб, членів фермерських та особистих селянських господарств.

Відповідно до Закону № 2464, фізичні особи – підприємці в обов’язковому порядку сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі 22 % бази нарахування єдиного внеску, який гарантує їм право на пенсійне страхування та соціальне страхування на випадок безробіття.
Водночас, фізичні особи – підприємці та особи, які забезпечують себе роботою самостійно, мають право на добровільних засадах брати участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності та у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві.

У разі бажання зазначені особи можуть бути застраховані за всіма видами загальнообов’язкового державного соціального страхування (пенсійного, на випадок безробіття, з тимчасової втрати працездатності, від нещасного випадку на виробництві). Крім того, у будь-якому виді соціального страхування мають право брати участь члени фермерських господарств та особистих селянських господарств.

Участь в загально­обов’язковому державному соціальному страхуванні, зокрема і добровільна – це гарантовані державою виплати в майбутньому.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора