Великоновосілківська районна державна адміністрація
Донецька область, Великоновосілківський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю

Дата: 21.09.2018 14:28
Кількість переглядів: 648

Чинне законодавство покладає на роботодавців обов’язок щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Це стосується всіх роботодавців, у тому числі фізичних осіб — підприємців.

Роботодавці (юрособи та фізособи-підприємці), що використовують найману працю, зобов’язані виділяти і створювати робочі місця для осіб з  інвалідністю у межах нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

 У відповідності до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» норматив робочих місць визначений у розмірі 4 %   середньооблікової кількості штатних працівників за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб — у кількості 1 робочого місця.

Підприємства, установи, організації (у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів), фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працюють вісім і більше осіб, самостійно реєструються у відповідних відділеннях Фонду соцзахисту інвалідів  за своїм місцезнаходженням.

Реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду здійснюється за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб — підприємців.

Для цього роботодавці подають або надсилають рекомендованим листом до відділень Фонду відповідну заяву за формою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 14.03.2007 № 98 «Про затвердження форм документів для реєстрації роботодавців у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів і виконання ними нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи — підприємця».

Якщо не виконано норматив?

За загальним правилом невиконання за підсумками звітного року нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавцю загрожують адміністративно-господарські санкції, передбачені ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» .

Розмір таких санкцій залежить від кількості осіб, які працюють на підприємстві за основним місцем роботи.

Так, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте нею, необхідно сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі, що дорівнює:

— половині середньої річної зарплати штатного працівника, якщо на підприємстві працює від 8 до 15 осіб;

— середній річній зарплаті штатного працівника, якщо на підприємстві працює 15 і більше осіб.

Не тільки роботодавцю, а і його посадовим особам загрожують адміністративні санкції, якщо не буде виконано «інвалідний» норматив.

Так, невиконання посадовою особою, яка наділена правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю тягне за собою накладення штрафу від 170 грн. до 340 грн.

Хто повинен займатися пошуком осіб з інвалідністю?

У ч. 3 ст. 19  Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зазначено: роботодавець зобов’язаний самостійно здійснювати працевлаштування осіб з інвалідністю на виділені або створені робочі місця в рахунок нормативу робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.

На перший погляд може здатися, що ця норма Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» покладає на роботодавця, серед іншого, ще й обов’язок пошуку осіб з інвалідністю для працевлаштування на створені для таких осіб робочі місця.

Чи так це?

Частина 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зобов’язує роботодавця створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю та надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю (про наявність створених робочих місць і вакансії за ними). Займатися пошуком таких громадян з метою їх працевлаштування — не справа роботодавця.

Тобто пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань, здійснює центр зайнятості. Про це прямо сказано в ч. 3 ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» .

Що ж робити, якщо на підприємство (до підприємця) потрібно працевлаштувати особу з інвалідністю, щоб виконати норматив? Для цього:

1) видайте наказ про виділення (створення) робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю і введіть у штатний розпис (зарезервуйте) посади (професії), на які планується працевлаштувати інвалідів;

2) подайте до центру зайнятості Звіт за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженою наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 № 316, зазначивши в ньому, що на вакантну посаду потрібна особа з інвалідністю.

Якщо є бажання, можна вжити ще й додаткових заходів, наприклад: звернутися з письмовим запитом до громадських організацій осіб з інвалідністю, розмістити оголошення про «інвалідні» вакансії у ЗМІ та на інтернет-ресурсах, брати активну участь у заходах, що проводить державна служба зайнятості для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Також можна додати, що відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям  на створення спеціальних  робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також  проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку  цієї категорії  осіб  з інвалідністю .

Послуги людям з інвалідністю

Великоновосілківський районний центр зайнятості реєструє людей з інвалідністю і допомагає їм у пошуку роботи, готує їх до працевлаштування, надає інформацію про вільні вакансії, нараховує і виплачує допомогу з безробіття тим, хто має на неї право, у разі потреби – організовує навчання тощо.

Служба зайнятості відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сприяє трудовій реабілітації та працевлаштуванню громадян з особливими потребами з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) на вільні та новостворені або пристосовані для них робочі місця, заявлені підприємствами.

З цією метою постійно ведеться облік осіб з інвалідністю, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні, та облік робочих місць, на які, за інформацією підприємства, можуть бути працевлаштовані громадяни цієї категорії.

Щоб стати на облік у центр зайнятості, особа з інвалідністю має надати наступні документи:

1. Паспорт.

2. Трудову книжку.

3. Документ про освіту (як і для всіх громадян).

4.  Посвідчення інваліда (пенсійне посвідчення, видане органами Пенсійного фонду України).

5. Довідку до акта огляду МСЕК та індивідуальну програму реабілітації (видається при отриманні групи інвалідності). Але якщо там записано, що інвалід непрацездатний, то центр зайнятості не може взяти його на облік.

Сприяння працевлаштуванню відбувається з урахуванням висновків МСЕК (для повнолітніх інвалідів) та лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів (для неповнолітніх).

Так, МСЕК і ЛКК проводять експертизу професійної придатності осіб з особливими потребами, що здійснюється насамперед для професій (спеціальностей), за якими вони працювали, навчалися, а також для професій (спеціальностей), здобуття яких можливе в майбутньому. Вказується перелік професій і рівень кваліфікації, який збережений у тому чи іншому ступені професійної придатності.

Обов'язково вказуються відомості про придатність до відповідної професії:

·  у повному обсязі;

·  з обмеженням обсягу виконуваних робіт та визначенням тривалості робочого дня.

Зазначається перелік професій, спеціальностей, що рекомендується до освоєння при професійному навчанні, перепідготовці.

Обов'язково надаються рекомендації щодо форми організації навчання:

· у загальноосвітньому навчальному закладі;

· у спеціально організованих умовах (спеціальна загальноосвітня школа, школа-інтернат, спеціальний клас (група у відповідному навчальному закладі),

· спеціальна навчальна програма, легкий режим навчання та інше.

МСЕК та ЛКК здійснюють докладний опис усіх чинників та елементів майбутньої трудової діяльності особи з інвалідністю, в якому обов'язково зазначаються протипоказання за станом здоров'я інваліда до певних видів професійної діяльності, зазначені умови праці (важкість, напруженість, режим праці та відпочинку, форма організації праці, санітарно-гігієнічні чинники) тощо.

Право на призначення допомоги по безробіттю мають лише інваліди, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше ніж 26 календарних тижнів і сплачували страхові внески.

Право на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації, на працевлаштування з урахуванням надання дотації роботодавцю з коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на учать в оплачуваних громадських роботах мають лише ті інваліди, які визнані в установленому порядку безробітними і мають право на призначення допомоги по безробіттю.

Довідково: детальнішу інформацію можна отримати за тел. 06 (243) 21400.

 

Великоновосілківський районний центр зайнятості


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора