Великоновосілківська районна державна адміністрація
Донецька область, Великоновосілківський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН – ЗАПОРУКА ВПЕВНЕННОСТІ У ЗАВТРАШНЬОМУ ДНІ

Дата: 07.08.2018 16:53
Кількість переглядів: 540

В умовах сьогодення нагальним стає питання забезпечення дотримання соціальних гарантій. Тіньова зайнятість, зарплата в конвертах – проблемні явища, що на сьогодні залишаються актуальними.

Адже використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, що суттєво впливають на життя людини. Негативний вплив тіньової зайнятості стосується й суспільної небезпеки, адже всі люди є споживачами послуг у сфері торгівлі, транспорту, будівництва тощо, тож необхідна їх висока якість. Також тіньова зайнятість певним чином сприяє поширенню професійних захворювань, зростанню ризиків виникнення нещасних випадків на виробництві, адже офіційно неоформлений працівник не проходить обов’язкового медичного обстеження, з ним не проводяться інструктажі, навчання з техніки безпеки, охорони праці тощо. 


Деякі роботодавці бажаючи скоротити свої витрати, нараховують працівникам заробітну плату в розмірах, менших за мінімальну, частково приховують виручку від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачують заробітну плату найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовують працю найманих працівників, з якими не укладені трудові угоди, відтак ці особи не є застрахованими в Пенсійному фонді України. Використання прихованих трудових відносин призводить врешті-решт до зменшення надходжень до бюджету держави, а відтак і зменшення джерел ресурсів для соціальних виплат. Наповнення гаманця майбутнього пенсіонера прямо залежить від сплачених внесків упродовж трудової діяльності. Кожна працююча особа, створюючи суспільний продукт, повинен формувати собі необхідний страховий стаж та отримувати легальну заробітну плату.

 

Пенсійний фонд України наголошує, що легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників захисту від:

- незаконного звільнення,

- отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця,

- гарантованої виплати заробітної плати 2 рази на місяць,

- права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів,

- соціальну відпустку з вагітності та пологів,

- додаткових відпусток передбачених Законом України «Про відпустки»,

- права на оплату листка непрацездатності,

- втрату страхового стажу для отримання пенсії і як наслідок – отримання мінімальної пенсії за віком,

- права не залучатися до понаднормових робіт без згоди працівника,

- соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання,

- інших прав і соціальних гарантій передбачених чинним законодавством. 
 

Для роботодавця нелегальна праця також має негативні тенденції, однією з можливих чинників є  відсутність відповідальності працівника,  завдання шкоди діловій репутації, неналежне виконання обов'язків. 

 

Підсумовуючи, можна сказати, що для реалізації своїх трудових прав та забезпечення свого майбутнього найманий працівник повинен вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства. У разі відмови роботодавця кожен громадянин має право звернутися до компетентних державних органів за захистом своїх конституційних прав. 
Тому кожна людина, маючи право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується, самостійно має вирішувати, що для неї важливіше – жити сьогоденням або ж мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи надійні соціальні гарантії.

 

Великоновосілківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора